Čtu

Drakova přísaha - P.C. Castová, Kristin Castová

26. října 2012 v 20:57 | Raisel ˘˘

Po několika měsících, co jsem nepřidávala své příspěvky ke knihám, si říkám, zda má ještě cenu v nečem takovém pokračovat přesto, že jsem asi tak 6 titulů už vynechala. Ale ano, tuto knihu bych sem ráda zařadila už jenom proto, že mi přišlo zajímavé, odpovídat si na jednotlivé otázky a přiblížit ji těm, kteří znají školu noci a k tomuto titulu se neměli ožnost dostat.
___________________________________________________________________________
Název: Drakova přísaha
Autorka: P.C.Castová - Kristin Castová
Přeložila: Jana Kunová
Vydání v ČR: 2012

"DRAKOVA PŘÍSAHA" - novela k sérii ŠKOLA NOCI

Kniha vyprávějící o tom, jak se Bryan Drak Lankford stal upírem, cestoval z Anglie do Ameriky a dostal se na Školu noci, kde poznal svojí budoucí ženu, Anastasii. O jejich poznání, sblížení a přísaze, kterou ji Drak složil. Kniha odkrývá fakta z minulosti, která kdyby možná byla uskutečněna jinak, škola noci by dopadla jinak, než nyní pod vládou Kalony.
Předem ale upozorňuji, že je určitě před přečtením této knihy dobré, mít přečtených pár dílů školy noci.

Christiane F. - My děti ze stanice zoo

22. března 2012 v 6:39 | Raisel ˘˘
Název: My děti ze stanice zoo
Autorka: Christiane F.
Přeložila: Zuzana Soukupová
Vydání v ČR: 1987

Životní příběh dívky, která přišla do styku s fetm už ve třinácti letech. Její život v několika stránkách popsán do detailů. To jak se k drogám dostala, co následovalo, jak se stala závislou až po to, kdy byla nucena k prostituci. Dozvíte se to, jak to u feťáků v Neměcku bylo, jaké byly vztahy jednotlivých lidí, to vše co Christiana vypráví na policejní stanici a byla z toho zpracována tato kniha.

Robin Maxwellová - Tajný deník Anny Boleynové

16. ledna 2012 v 6:59 | Raisel ˘˘

Název: Tajný deník Anny Boleynové
Autorka: Robin Maxwellová
Přeložila: Blažena Kukulišová
Vydání v ČR: 2001
Jak již název napovídá, kniha je deníkem slavné Anny Boleynové, druhé manželky anglického krále Jindřicha VIII. Zamiloval se do ní, když Anna byla ještě dvorní dámou jeho první manželky Kateřiny Aragonské.
Pro to, aby ji získal podnikl mnoho činů, a uběhlo několik let, než se Anna stala královnou Anglie a Jindřichovou manželkou. Za tu dobu ho stále odmítá, hraje si s ním a slibuje mu vytouženého syna. Jak však většina z nás ví, narodí se dcera Alžběta.
Pro Annu se tento okamžik stává zlomovým v jejím životě, protože klesá v očích slavného Jindřicha a stává se pro něj stále bezcennějším. Po dvou dalších těhotenstvích, skončených potratem, se jejich vztah blíží konce.
Anna tyto skutečnosti, zážitky a pocity svěřuje svému deníku, který jí daroval věrný přítel Thomas Wyatt. A právě tento deník nám přednáší tato kniha, deník proplétaný s událostmi z Anglie, které již vládne Alžběta. Alžběta se učí a poznává nové z života její matky a v mnohém jí to pomůže.

Carrie Ryanová - Les rukou a zubů

15. prosince 2011 v 5:59 | Raisel ˘˘
Tahle kniha byla jednou z mála, které mě dokázaly oslovit natolik, abych byla schopná prohlásit, že bych si jí klidně přečetla 3x za sebou a neomrzela by mě. Opravdu, tak skvělá mi připadala. Stránky jsem hltala jedním dechem a očekávala, co ještě přijde, co se ještě může stát. Jestli se hlavní hrdince sen splní, jestli všichni přežijí. Za tak krátkou dobu, co jsem knížku četla, jsem ji měla skoro všude, protože jsem se prostě od ní nedokázala odpoutat. Ale pojďme k samotnému příběhu.

Iva Procházková - Karolína: stručný životopis šestnáctileté

10. prosince 2011 v 11:55 | Raisel ˘˘

Už ze začátku bych řekla, že mě kniha mírně zklamala. Musím říct, že jsem od toho všeho (jak od skvělé autorky tak od jejího díla) čekala mnohem víc. Příběh mě z "obalu knížky" zaujal a řekla jsem si, že by to po dlouhé době mohl být hezký dívčí román z dřívější doby. Mé základní požadavky to splnil, ovšem "to něco navíc" už ne.

Iva Macků - Normální porucha

19. října 2011 v 7:06 | Raisel ˘˘
Knížka o tom jak to na světě běžně chodí a o tom, že se nic nesmí přehánět a život není vždy nejlepší.

Když začínáte číst tuto knihu, ani to s vámi nic neudělá a vám to přijde jako běžný život jedné gymnazistky. Za skutečností se však skrývá mnohem více, než je patrné.
Holky, tři kamarádky, které řeší běžné problémy. Lásky, city, párty, štíhlost. Jenomže jedné z nich, Vandě, se "být štíhlá" stává téměř životním mottem. Hubne, nejí a situace se jenom zhoršuje. Všemu "pomůže" ještě chvíle, kdy se celá rodina dozví, že Vandina matka je jen tak opustila bez rozloučení.
Vanda je na dně. Spadá do spásů anorexie a je odvezena do psychiatrické léčebny. Teprve později slýchává, jaký na ni měli ostatní pohled. Byla jenom kost a kůže, téměř jako smrtka, naprosto bez života.
V léčebně se jí snaží pomoct. Během dalších měsíců Vanda opět přibírá na váze. Po trápené s bratrem, který hraje automaty a otcem, co přišel o práci, ji však přemáhá opět trápení. Její život je jako kolotoč těch stejných událostí, ze kterých už snad ani není úniku.
Když se však dozvídá pravdu o kamarádce Lucce, společně se vydají vstřív nové naději. Anorektička Vanda a bulimička Lucka. Vyléčené a žijící nový život pokračují dále. Dokončí gymnázium, udělají maturitu a najdou si spřízněné duše.

Z běžného života, akorát trochu v jiném světle. Spousta pádů, ale i šťastných chvil. Pěkně vysvětlené pocity, které vám ještě pomohou se do situace vcítit, jsou samozřejmostí. Tuto "normální poruchu" vám kniha přiblíží jako nikdo jiný.
Je čtivá a vy jenom očekáváte, co ještě přijde dále. Při běžném čtení jí stihnete jako já za tři dny. A ještě si toho za těch pár dnů čtení na pár stránkách něco odnesete.
I předtím jsem měla informae a věděla jsem, co je anorexie. Ale tahle kniha mi pomohla alespoň pochopit, jak se některé holky cítí. A jak je touha být hubená silnější než oni. Dá vám názor zase z jiného úhlu, protože tady to není vysvětleno běžně. Někdy jsem ten děj očekávala, ale to jistě připsat tomu, že je to kniha ze života, jak již bylo zmíněno. Ale nebojte se toho.

Co bych vytkla? Mnohdy nesrovnalosti a upěchanost. Někdy to byla až škoda a nechat to na čtenářovi nebyl zrovna nejlpší nápad Nebojte, klady však stále přetrvávají.
Kniha však ani zdaleka nepatří mezi ty nejlepší. Ale to u takovéhleho tématu musíte prostě očekávat. Na čtení zajímavá, ale já ji doporučuji spíše nenáročným čtenářkám, které se o příběhy ze života zajímavý, a takovýhto témat se nebojí.

Moje hodnocení:

Petra Braunová - Pozorovatelka

12. září 2011 v 17:46 | Raisel

Příběh dívky na vozíčku, psaný zkušenými rukami známé české autorky. Ano, je to další kniha, která je ze života, jinak bych jí asi nečetla. Co je zajímavé, tak to, že na knize se podílí samotná dívka, která žije celý život připoutána na vozík. Tím kniha dostává ještě větší důraz na dané situace, a tím víc se člověk dokáže vcítit. Jak sama autorka popisuje, čerpala z okolí postižených, ptala se jich na různé situace a otázky a to jen proto, aby se dozvěděla něco více, co by v této knize dokázala použít. Co se mě osobně nejvíce líbí tak fakt, že kniha je česká a jak již bylo zmíněno, od české autorky. Je to přeci jenom lepší tím, že víme jak to tady chodí apod.
Nedá se přesně určit, že kniha by měla nějaký příběh, protože jde prakticky o jednu a tu samou situaci. Starání o takto postiženého člověka, o hledání nové pomocnice a o různých trablech, kteří tyto lidé mají. Příběh někdy vypráví autorka sama, jindy dívka, či její matka.

Judy Westwater - Nikdo tě nemá rád

17. července 2011 v 13:07 | Raisel ˘˘

Život malé holčičky, která nemohla poprosit o žádnou sladkost, nemohla si dělat co chtěla, a už vůbec nemohla znát rodičovskou lásku.
Na takovém to krutém základě začíná vyprávění malé Judy, která je hlavní hrdinkou celého příběhu. Ano, jak jste si mohli všimnout, jméno hlavní postavy je stejné jako jméno autorky. To bude tím, že Judy Westwater vypráví strhující příběh z vlastního dětství. Tím dodává knize ještě horší a tajemnější atmosféru krutého života.

Barbara Naughton - Tati, prosím ne!

25. dubna 2011 v 19:20 | Raisel ˘˘

Jako první recenzi, můj názor, věnuji této skvělé, pravdivé a kruté knížce - Tati, prosím ne! Její autorkou je Barbara Naughton, podle které je celý tento příběh. Ve skutečnosti se jí doopravdy stal, a proto je celá kniha zajímavější její krutou pravdou. Odehrává se v Barbařiných dětských letech, které prožívala v mukách, utrpení, bolesti, a často i samotě. To vše zapříčinil její otec - mrzutý, krutý, nepříjemný, tyranizující ....
 
 

Reklama